Gwiazda Tours

Co wiemy o Madagaskarze ?

Około 165 milionów lat temu Madagaskar odłączył się od Afryki i stał się samodzielną wyspą. Od matczynego kontynentu oddziela go szeroki i głęboki Kanał Mozambicki. Odsuwając się od Afryki , jak arka zabrał na swój pokład część afrykańskiej flory i fauny.Dziś te gatunki zwierząt i roślin mozna uznać za unikalne.Wygineły one bowiem na kontynencie afrykańskim, a na Madagaskarze bez przeszkód ewoluowały, miedzy innymi lemury,kameleony, liczne ptaki i gady. Dziwnym trafem najgroźniejsze i największe drapieżniki  nie wskoczyły na pokład i pozostały na stałym lądzie, dzieki czemu pozostałe migrujące zwierzęta miały i mają możliwość spokojnego przeżycia i rozwoju gatunkowego aż do dzisiaj. W czasch , gdy ponad milion gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem, czyni to Madagaskar wyjątkowym. Sięgając do znacznie wcześniejszych czasów – 200 milionów lat temu Madagaskar należał do super kontynentu Gondwana. Tym sposobem na zawsze pozostanie dalekim krewnym Australii, Indonezji, a nawet Ameryki Południowej, które przez miliony lat znajdowały się w jego najbliższym zasięgu, pozostając od tamtej pory w izolacji geograficznej, co sprawiło, że znajdziemy tu niepowtarzalną i jedyną na świecie przyrodę. W pewnym okresie Madagaskar był nawet postrzegany jako ósmy kontynent. Jednak, aby zyskać miano odrębnego kontynentu potrzeba nie tylko dużej powierzchni, ale przede wszystkim odmienności budowy geologicznej od odtaczającego podłoża- na tyle aby uznać, że nie jest to tylko migrujący fragment innego kontynentu, lecz samodzielny twór geologiczny.

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata, o powierzchni prawie 590 tyś kwadratowych. (dla porównania to jak państwo Francji i Belgii razem połączone)

Obszar Madagaskaru tworzą w większości pagórki i góry. Budowa wyspy jest dość zróżnicowana. W części wschodniej dominują skały krystaliczne, wiecznie zielony niziny pas lasów o szerokości zaledwie 50 kilometrów. To również jedyny obszar, na którym można zakładać nieliczne na wyspie bardziej wymagające plantacje – kawy, wanilii, tytoniu czy też i goździków. Z kolei w części zachodniej prym wiodą skały wapienie oraz skały osadowe. Tu również ziemia nie daje dużych możliwości i nie oferuje zbyt wiele rolnikom do swoje działalności. Jednak bujne trawy przechodzące w trawiaste stepy lub busz stworzyły, możliwość rozwinięcia się tam pasterstwa i hodowli, bezpośrednie sąsiedztwo oceanu – również sprzyja połowu ryb. Klimat na tym obszarze jest bardzo gorący, przy mniejszej ilości wilgotności w powietrzu. Rosną tam zatem kaktusy, euforbie i Baobaby. Rzeki wysychają w porze suchej , by latem z powrotem napełnić się przez kilka miesięcy deszczu. A tym obszarze i regionie wyspy napotkamy duże stada Zebu czy kóz. Aktualnie Madagaskar nie posiada czynnych wulkanów, jednak dawniej miały one spory wpływ na ukształtowanie terenu. Na północy kraju Masyw Tsaratanana zbudowany z gór wulkanicznych. Za najwyżej położony punkt na wyspie uznaje się szczyt wygasłego wulkanu Maromokotro (2876 m n.p.m.)  Południe wyspy to region płaskowyżów i pustyń, obszar bardzo ubogi w wodę, gdzię jest tam najbardziej ubogi region i bardzo ciężki do życia.W środkowej części wyspy znajduje się potężny rów tektoniczny, w którym leży jezioro Alantra. Gęsta sieć rzeczna, najdłuższa rzeka Mangoky 560 km. Naturalną roślinność wyspy stanowią wilgotne lasy równikowe, przechodzące na wschodzie w sawanny na wyżynach i podrównikowe lasy suche oraz kolczaste zarośla na zachodzie. Do północnych krańców Madagaskaru, odkąd tylko zaczęły tam dopływać zamorskie żaglowce – od XV wieku docierali tam głównie Żydzi i Arabowie. I głównym zamierzeniem nie było jednak osiedlać się na północnych ziemiach wyspy, lecz nawiązywać kontakty handlowe i robić intratne interesy. Powstały tam fabryki, w których zatrudniali miejscową ludność oraz prowadzili handel wymienny. Obecnie północ to jeden z najbogatszych regionów Madagaskaru, gdzie mieszczą się głównie kurorty wypoczynkowe będące bardzo często własnością zagranicznych inwestorów. Tamtejsze plaże słyną z krystalicznie czystej i ciepłej wody. Życie lub chociażby wakacje w tej części Madagaskaru to luksus, który przyciąga bogatszych turystów z całego świata, ale również obiekt westchnień zwykłych mieszkańców wyspy.

Podsumowując, od samego początku po dzień dzisiejszy Madagaskar to trudny kraj i obszar do życia, gdzie przeszkód jest znacznie więcej niż sprzyjających okoliczności i możliwości rozwoju. Jałowa ziemia, znikoma ilość bogactw naturalnych oraz brak dróg i opieki zdrowotnej daje małe możliwości do rozwinięcia skrzydeł.

Dlatego zanim ktoś się zdecyduje tutaj zamieszkać, pozostać najlepiej wcześniej tutaj przylecieć i samemu się przekonać. Dużo mam pytań jak tutaj przylecieć, jak zostać jak żyć itd.?????? W dalszych blogach będą to opisywał.

Scroll to Top