Gwiazda Tours

Jak dolecieć na Nosy Be i Madagaskar

Który kierunek wybrać na Madagaskarze?  Jak dolecieć, jakie formalności wizowe są wymagane czy obowiązkowe są szczepienia itp. 

Wiem, że wygląda to przerażająco i często zniechęca  nas do planowania podróży, ale zapewniam was, że nie jest to tak skomplikowane i wszystko można na spokojnie sobie to ogarnąć, naprawdę. Oczywiście 95% turystów zwłaszcza z Polski przylatuje na Madagaskar na małą wyspę Nosy Be chociaż jej nazwa brzmi jako duża wyspa z przetłumaczenia z języka malgaskiego. I to prawda jest to druga wyspa pod względem wielkości na Madagaskarze.

Dlaczego szukamy zawsze wygód, ułatwień i zawsze musimy korzystać z tego powodu najczęściej z biur podróży?? 

Czy naprawdę tak musi być, często tłumaczymy się, że nie znamy innych języków, obcych , zwyczajów itp. A biuro załatwi wszystko dowiezie, przywiezie i wszystko załatwi. Tak oczywiście, ale za to wszystko trzeba słono zapłacić nic za darmo a w dodatku musimy przystosować się do daty przylotu i wylotu i nie mamy wyboru zastania 10, 12 lub 20 dni na tak przykład, proszę nie zapominajcie, że leci się bezpośrednio 11.5 godziny tj 2 dni zabrane z wakacji!! Ile państwu zostanie dni na miejscu jak przylatujecie na 7 dni?? No nic myślę sobie tak głośno.

Na Madagaskar potrzebny jest ważny min 6 miesięcy paszport, wizę turystyczną wypełnia się na lotnisku czy to na Nosy Be czy na lotnisku Antananarivo na dużej wyspie, koszt wizy to 5 euro na miesiąc lub 25 euro na dwa miesiące. Żeby przedłużyć następny miesiąc trzeba to załatwiać już na policji. Maksymalnie na Madagaskarze można przebywać turystycznie 3 miesiące.

Żadnych obowiązkowych szczepień nie są wymagane, chociaż chorób i zagrożeń w związku z tym jest duże i ryzykowne, ale opisze to też w innym temacie. Na Nosy Be możecie być spokojnie ale przed udaniem się na dużą wyspę temat jest inny już.

Oczywiście Nosy Be nie ma nic wspólnego z tym prawdziwym, tajemniczym, dzikim i przepięknym Madagaskarem z książek Arkady Fidlera chociaż też był i opisywał swój pobyt tutaj na Nosy Be.

Madagaskar, Nosy Be

Zaledwie osiem kilometrów dzieli małą wysepkę Nosy Be od wybrzeżu Madagaskaru. To perełka, na której turyści znajdą prawdziwą egzotykę i słoneczną ,tropikalną pogodę. Słońce 365 dni w roku  Wyspa Nosy Be znajduje się na północnym zachodzie od Madagaskaru. Z prawdziwą egzotyką związaną ze kulturą i strojami Malgaszów, ich żywiołową muzyką, ruchem, gwarem, gotowanymi na miejscu regionalnymi potrawami spotkamy się na targowiskach ulokowanych na wybrzeżu. W pobliskich miasteczkach odnajdziemy wspomnienia po dawnych kolonizatorach i ich rezydencjach.

Nosy Be (lub Nossi-be) oznacza w języku malgaskim” duża wyspa”. Niegdyś nosiła nazwę Assada, nadaną podczas kolonizacji na początku XVII wieku. Powierzchnia tej wulkanicznej wyspy wynosi około 300km2, zamieszkuje ją około 45 tyś. stałych mieszkańców. Główne miasta wyspy to Andoany oraz Dzamandzar. W pobliżu znajdujące się niewielkiej wyspy to Nosy Komba (wyspa Lemurów), Nosy Iranja (wyspa żółwi), Nosy Mitsio, Nosy Sakatia i Nosy Tanikely (bezludna wyspa z przepiękną rafą koralową i miejscem do nurkowania). Nosy Be jest największym i obleganym regionem turystycznym na Madagaskarze. Większa ilość hoteli 4* i mniej, nie można porównać do hoteli w Tunezji, Maroku, Turcji czy w Egipcie musicie o tym pamiętać!! Ale, kto leci prawie 8800 km i 12 godzin w samolocie na Madagaskar  na Nosy Be, żeby spędzać czas w hotelu??? Wykorzystujcie każdą chwilę i minutę po to, żeby z niego wyjść i udać się na wycieczkę po okolicy, Nie bójcie się, jest naprawdę bezpiecznie na Nosy Be troszeczkę mniej kolorowo jest na dużej wyspie, ale powrócę do tematu osobno.

Kanał Mozambicki, piaszczyste plaże, ale musze wam powiedzieć, że niezbyt piękne w okolicach hotelu Royal Beach w którym przebywa największa ilość polskich turystów-naprawdę nie mogę zrozumieć, dlaczego akurat tam? Ja wiem, ale nie powiem. Jest dużo mniejszych i dużo lepszych hoteli w lepszych lokalizacjach, na ale. Musicie koniecznie zobaczyc i spędzić czas w Andilana na Północy wyspy na pieknych, szerokich i piaszczystych plażach oraz skorzystać z kapieli przy wodospadzie. Niezwykła przyroda sprawiły, że pokochali ją miłośnicy tropikalnych wakacji. Dzięki sprzyjającym warunkom można nurkować, s nurkować, zwiedzać pobliskie wyspy, czy po prostu cieszyć się słońcem i oceanem. Stolicą wyspy jest tętniące życiem Hell Ville z kawiarniami i sklepami. Wyspa jest idealnym miejscem na beztroski wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół.

Na wyspie najlepiej porozumiewać się jest w języku francuskim, który jest też językiem urzędowym wraz z językiem malgalskim, oraz znajomość języka włoskiego bardzo się przyda, ponieważ turyści z słonecznej Italii upodobali sobie wyspę już od prawie 15 lat, przylatują tam regularnie od miesiąca Marca do połowy Stycznia, największa ilość turystów, dyrektorów hoteli są tej narodowości, i nie denerwujcie się że będą was często mylić z tą narodowością. Polscy turyści latają na Nosy Be regularnie od Czerwca 2018 roku, z przerwą na okres pandemii Covid 19 wyspa była zamknięta dla turystów prawie przez 3 lata!!

Do wyspy Nosy Be powrócę na innym blogu, ponieważ wakacje się zbliżają i pierwszy samolot ląduje już pod koniec Czerwca 2023 roku. Obiecuje powrócić jak najszybciej do tego tematu, bo dużo pytań mi zadajecie na mojej grupie.

Teraz podpowiedzi jak się dostać i przylecieć na Nosy Be i Madagaskar.

Na Nosy Be można lecieć bezpośrednio, bo tak najwygodniej, najprościej i…. no właśnie.

Od połowy Marca do połowy Stycznia na Nosy Be bezpośrednio można latać z Rzymu lub Mediolanu z włoskim przewoźnikiem NEOS. Połączenia się odbywają często dwa razy w tygodniu.

Od końca Czerwca jedno z większych biur podróży ma czarter z Warszawy aż do połowy Stycznia. Wyloty z Warszawy czwartek około 21godz. i wyloty w Piątki wcześniej rano.

To tyle co do bezpośrednich lotów, dużego wyboru nie ma, ale musicie sprawdzić ceny u przewoźników.

Cały rok można latać na Nosy Be z każdego głównego lotniska w Europie w okresie letnim wakacyjnym 4 razy w tygodniu poza sezonem 2 razy w tygodniu to jest Ethiopian z linii, której korzystam najczęściej. Naprawdę polecam!!

Air Austral lot z Paryża przez francuską wyspę i departament Reunion potem około 2 godzin na Nosy Be.

Air France z Paryża do Antananarivo do stolicy Madagaskaru 6 razy w tygodniu.

Ethiopian do Antananarivo do stolicy Madagaskaru 5 razy w tygodniu.

Air Madagascar z Paryża, z Marsylii do Antananarivo stolicy latają 2 razy w tygodniu

Z Antananarivo ze stolicy Madagaskaru na Nosy Be można latać 4 razy dzienniekoszt dość wysokie nawet bardzo, około 750 000 ariary tj 750 w jedną stronę.

To tyle na informacje co do lotów na Nosy Be i do Antananarivo do Madagaskaru.

Musicie szukać dobrych cen najlepiej bezpośrednio u przewoźników linii lotniczych.

Wszystkie informacje podaje na dzień Maj 2023 , jak wiecie zawsze mogę ulec zmianie na lepsze mam nadzieje lub gorsze, chodzi tu o cenę lotów.

Scroll to Top